SİGORTALAR

Yesil Kart Sigortası

Paylaş

Yeşilkart sigortası, zorunlu mali sorumluluk sigortasının yurt dışında geçerli olan şeklidir. Bu sigortanın tanzimi ile her ülke sınırında, o ülkenin mecburi trafik sigortasını yaptırma zorunluluğu ortadan kalmış olur. Hangi ülkede kaza yapılmış ise, o ülkenin yasal limitleri dahilinde tazminat ödenir. Yeşilkart poliçesinin üzerinde yazılı olan ülkelerde geçerlidir.

Yeşilkart Sigortasında Hasar Ne Şekilde Ödenir?
Yeşilkart Sigortasında, sigorta şirketleri, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu' nun acentesi gibi çalışırlar; dolayısıyla poliçeyi tanzim etmelerine rağmen hasar ödemesi Motorlu Taşıtlar Bürosu' nun sorumluluğundadır. Hasar meydana geldiğinde hangi ülkede bulunuluyorsa, o ülkenin Motorlu Taşıtlar Bürosu' na müracaat edilerek, hasar işlemleri tamamlanır. Poliçenin arka yüzünde geçerli olduğu ülkelerdeki Motorlu Taşıtlar Bürolarının adresleri yer almaktadır. Türkiye' den düzenlenmiş poliçelerin hasarları da Türkiye' deki Motorlu Taşıtlar Bürosu' ndan talep edilir.

01.01.2009 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Yeşil Kart Sigorta Tarife ve Talimatı, hasarsızlık indirimi veya hasar nedeniyle prim artırımını içerecek şekilde hazırlanmıştır. Bu konu ile ilgili Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu ve TRAMER bilgileri ortak olarak TRAMER'de toplanır ve TRAMER üzerinden düzenlenen sigorta sözleşmelerine indirim/artırım uygulanır.

Aynı tarih itibariyle çekici arkasında çekilen römorklar için prim alınmamaya başlanmıştır.

Hizmetlerimiz hakkında tüm sorularınız için  iletişim formu  veya   0 242 242 44 63   nolu telefondan ulaşabilirsiniz.
Sigortacılık ile ilgili tüm kayıt sorgulamalarınızı üst menüdeki " Sorgulamalar " bölümünden yapabilirsiniz.
Hertürlü sorunuz için üst menüdeki " Sorular " bölününden Sıkça Sorulan Soruları inceleyebilirsiniz.